Richard Coudenhove-Kalergi, właściwie hrabia Richard Nikolaus von-Kalergi, urodził się 16 listopada 1894 roku w Tokio, jako syn austrowęgierskiego dyplomaty, hrabiego Henryka Coudenhove-Kalergi, i japońskiej arystokratki, Mitsu Aoyama. Doktor filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego uważany jest za pierwszego przedwojennego ideologa zjednoczenia Europy i twórcę ruchu paneuropejskiego. Swoją ideę przedstawił po raz pierwszy w 1920 roku, a następnie wyłożył w książce zatytułowanej "Paneuropa" z 1923 roku. Głoszone przez Coudenhove'a polityczne idee zmierzały do zjednoczenia całego europejskiego kontynentu i utworzenia jednego państwa bez politycznych, etnicznych i gospodarczych granic - "Stanów Zjednoczonych Europy" wzorem Szwajcarii 1871 roku i Stanów Zjednoczonych Ameryki 1776 roku. Wydane przez PWSZ w Raciborzu ze wstępem Otto von Habsburga.

Published:
Publisher: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu